Data de inscriere : 22/02/2011

AC Milan Empty
MesajSubiect: AC Milan   AC Milan EmptyMar Mar 01 2011, 06:39

Associazione Calcio Milan, cunoscut mai bine ca AC Milan sau simplu Milan este un club de fotbal cu sediul în Milan, Lombardia. Clubul a fost fondat în 1899 de Herbert Kilpin, Alfred Edwards și alți patru englezi, clubul petrecându-și marea majoritate a istoriei în Serie A, prima ligă a fotbalului italian, petrecând numai doi ani în Serie B în anii '80.
Clubul a câștigat oficial 18 trofee internaționale recunoscute de UEFA și FIFA și rămâne la egalitate cu Boca Juniors ca având cele mai multe din lume. Milan are patru titluri mondiale, mai mult decât oricare club din lume, câștigând Cupa Intercontinentală de trei ori și Campionatul Mondial al Cluburilor FIFA o dată. Milan a câștigat Cupa Campionilor Europeni/Liga Campionilor de șapte ori;; numai Real Madrid depășind acest număr.Milan a câștigat de asemenea și Supercupa Europei de cinci ori și Cupa Cupelor UEFA de cinci ori.
Pe plan intern, Milan a câștigat 17 campionate, această performanță făcând clubul să fie al treilea din Italia la numărul de campionate după rivalii locali Internazionale (18 titluri) și deținătoarea celor mai multe titluri Juventus (27 titluri). Milan a câștigat de asemenea Cupa Italiei și Supercupa Italiei de cinci ori. Cupa UEFA (Europa League) este singura competiție de mare importanță la care a participat și nu a câștigat niciodată. Milan a fost membru fondator al grupului G-14 și al Asociației Europene a Cluburilor, care a fost fondată după dizolvarea primei organizații.
Milan joacă meciurile de acasă pe San Siro, de asemenea cunoscut și ca Stadionul Giuseppe Meazza. Stadionul pe care îl împarte cu Inter este cel mai mare din Italia cu o capacitate de 80.074. Patronul clubului este Silvio Berlusconi. Milan este unul dintre cele mai bogate cluburi din Italia și din lume.
androne

androne

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 28/02/2011

MesajSubiect: Re: AC Milan   AC Milan EmptyVin Mar 04 2011, 05:31

Mad:x:x the best am rupt interu si napolitanele in ambele meciuri conducem italia din prima etapa luam titlul la sigur Very Happy